Nízké sebevědomí je pouze nehoda, která se dá odstranit, část 2

V první části blogu jsme se zabývali především definováním a samým faktem proč vlastně máme nízke sebevědomí.

Nyní se podíváme, jak používat stejný velmi mocný mechanismus k náhradě nízkého sebevědomí za vysoké. Ukážeme si techniky pro používání naší představivosti a znovu získáme naše přirozené sebevědomí.

Váš nejlepší nástroj? Vaše představivost! Jak na to?

Mějte jasný cíl – cíl pro vaši představivost působí jako maják

Zaměřte se na to, co chcete, spíše než na to, co nechcete, např. „Mám v úmyslu být uvolněný a v pohodě v situacích …“ spíše než „Já nechci být nervózní, když mluví s lidmi”. Pozitivní verze vytváří pozitivní obrazy.

Používejte konstruktivně svou minulost

Neúmyslně jsme si podkopaly naší přirozenou důvěru tím, jak používáme naší představivost. Představivost selhává, je kritizována, množí se problémy… Představivost musíme použít konstruktivně tak, aby pracovala úspěšně, pochybnosti nás nesmějí ovládnout.

Náš malý návod:

  1. Napiště si seznam dobrých momentů, kdy jste se cítili šťastně a sebevědomě. Např. cenu za pravopis, když vám bylo sedm. Školní sportovní událost, získání řidičského průkazu…
  2. Oživte tyto dobré okamžiky

Dělejte to denně… zastavte to, co děláte a prožijte tyto okamžiky znovu. Nejen, že si tím zlepšujete paměť, ale připomínáte vašemu tělu vzor neurologie a chemie spojené s tímto okamžikem.

Duševní zkouška pro malé úspěchy

Dále použijte svou představivost k dosáhnutí malých vítězství. Vytvořte si seznam malých oblastí, kde máte v úmyslu si být jistější, např. ukončím konverzaci s někým, která je nudná…

Dejte je do hierarchie. Vaším cílem je, aby se každý z nich snadno během několika příštích týdnů vyplnil.

Denní výlety z nadměrného plánování

Nadměrné plánování je znakem nízkého sebevědomí: plánujeme, abychom vše měli neustále pod kontrolou a zabránili tak riziku.

Zvykněte si být trochu spontánní, často dělejte malé věci bez plánování.

Jděte domů z práce jinou cestou. Dejte si něco odlišného k obědu.

Toto jsou rady, které vám pomůžou zlepšit se, více si vážit sama sebe a milovat se. Když si budete vážit sama sebe, budete si vážit i ostatních.