Jak se vypořádat s negativními lidmi, kteří z nás vysávají energii

Negativní lidé se často objeví jako blesk z čistého nebe, který na vás může zanechat následky. I přesto, že se snažíte zůstat v klidu, nepodaří se vám to a začnete z nich být vyčerpaní, jistě to znáte.

Co je pro ně typické?

Tito energičtí upíři si stále na něco stěžují, často nepustí druhé ke slovu, rádi přehánějí, dramatizují a staví se do pozice oběti. V jejich blízkosti můžete mít pocit, že jste vystaveni nebezpečí, můžete se cítit nervózní či nejistí a začne se vám dělat nevolno. Máme pro vás několik rad, jak se s negativními lidmi dá zacházet tak, aby z vás nevysáli všechnu vaši energii:

1. Zjistěte, proč jsou tito lidé negativní

Zjistěte, proč jsou tito lidé negativní – nemají rádi svou práci, tak shazují tu vaší? Chybí jim sebevědomí, tak uráží a pomlouvají druhé? Jakmile objevíte příčinu, pochopíte jejich přístup. To, jak se lidé chovají je odraz toho, s čím se potýkají.

2. Nezapojte se do jejich hry!

Zkuste se jen usmívat a nijak jejich rozhořčení či stěžování si nekomentovat. Jakmile se do jejich hry zapojíte, jste chyceni v pasti, začnou z vás vysávat energii a jen stěží se jde poté dostat ven. Zkuste zaujmout pozici pozorovatele. Můžete zkusit říkat, že vás moc mrzí, so jaké situace se dotyčná osoba dostala.

3. Zkuste změnit téma na něco pozitivního

Zeptejte se např. co se jim stalo dnes hezkého. Dáte jim tak možnost uvědomit si, že mluví jen o negativních věcech. Pro nevyléčitelné nasávače energie touto otázkou případně přestanete být přitažlivý.

4. Nikdo nás nemůže zranit, když mu to nedovolíme.

Představte si, že okolo sebe máte ochrannou vrstvu ze světla, díky které se vás nemůže dotknout to, co dotyčný říká.

5. Uvědomte se, proč se vás to tak dotýká.

Zamyslete se nad tím, co ve vás tito negativní lidé vyvolávají. Aby vás mohli ranit nebo z vás vysát veškerou zbylou energii, vycítí, kde máte slabinu, na kterou mohou udeřit. Častým případem je pocit viny a připomínky vašich minulých chyb. Proto je nyní na místě, abyste si uvědomili, proč se vás to tak dotýká. Někdy se právě díky reakcím takového člověka dozvíte mnohé o sobě.

6. Zvažte také, zda vaše naslouchání druhým je vždy pro vás potřebné.

Opravdu vaše naslouchání vždy ten druhý potřebuje nebo se jen snažíte být vy sami potřební? Zkuste si vybrat, komu budete příště pomáhat. Pokud budete vždy jen vrbou, která bezmyšlenkovitě naslouchá, potřební nebudete. Zkuste si poté uvědomit, jak se cítíte po takovém rozhovoru. Jste unavení? Smutní? Otrávení? To znamená, že jste druhému člověku dali část své energie, což ani jednomu z vás vlastně neprospělo.

7. Postavte odbranu

Zkuste reagovat na negativního člověka takto: “Já vím, no, co naděláš.“ Tímto si postavíte jakousi obranu a druhé to navíc přestane bavit.

8. Vaše chyba to není.

Přestaňte se cítit vinní za to, že druzí prožívají smutek a jsou nešťastní. Mnoho lidí často řešení ani nehledá, chtějí jen něčí energii. Buďte silní a svou energii si udržte. Pokud víte, že druhému nepomůžete, raději hovor ukončete.

Zaměřte se na svou vlastní energii tak, že si budete představovat sami sebe pod ochranou a zároveň ve svém vlastním středu. Tak si zachováte vitalitu a upíři energie vám neublíží. Čím méně pozornosti budete negativním lidem věnovat, tím je budete méně přitahovat.