Principy NLP

Zkušenost má strukturu

zkusenost-ma-strukturu

Základní předpoklad NLP. Zakladatelé NLP John Grinder a Richard Bendler předpokládali, že úspěch má strukturu. Jejích cílem bylo poznat tuto strukturu a najít způsob,  jak naučit i ostatní lidi ji použít. Proces rozpoznání struktury se nazývá modelování.

Reakce partnerů v dialogu dává komunikaci smysl

reakce-partneru-v-dialogu-dava-komunikace-smysl

Každé chování je komunikace. Když mluvíme, ale i když jsme zticha, komunikujeme. Bez ohledu na záměr, jsme odpovědní předat sdělení posluchači správným způsobem. Posluchač nemá povinnost obdržet zprávu , přesně tak, jak jsme chtěli. Pokud řeknete příteli, že se vám líbí jeho košile, a on se urazí…. bude to kompliment nebo urážka?

Mapa není území

mapa-neni-uzemi

Vidíme jen velmi malou část reálného světa a na základě osobní zkušenosti jsme si vytvořili vlastní ,,mapu“. Naše vnímání skutečnosti a skutečnost jsou dva různé pojmy. Nechceme fungovat ve světě, ale v naší mapě světa – sadě přesvědčení, postojů a různých vnímání, které popisují svět kolem nás. Svět, jaký vidíme je určen způsobem, jakým ho vidíme. Pokud změníme pohled na svět, ,,svět“  se změní sám.

Lidé si vždy pro sebe vybírají tu nejlepší volbu

lide-pro-sebe-vybiraji-vzdy-nejlepsi-opce

V každé situaci si budeme vybírat nejlepší volbu z těch, které jsou k dispozici. Možná tato možnost nebude naším nejlepším výběrem, ale v této chvíli, na základě dostupných informací a zkušeností, je to to nejlepší. Pokud sobě a jiným umožníme větší výběr různých možností, budeme si určitě vybírat tu nejlepší.

Za každým chováním spočívá dobrý úmysl

za-kazdym-chovanim

Dokonce i destruktivní chování mají  v pozadí dobrý úmysl. Všichni víme, že kouření škodí zdraví, ale značná část populace stále kouří. Je to okamžik radosti či uklidnění se, který je ukryt v dobrém úmyslu za kouřením. Drastický příklad je bankovní loupež – lupič banky má dobrý úmysl (snad) sobě poskytnout snadný a pohodlný život.

Máme všechny zdroje, které potřebujeme, abychom udělali změnu

mame-vsechny-zdroje-abychom-udelali-zmenu

Tento princip uvádí, že řešení potenciálních problémů je v nás, stejně jako zdroj prostředků potřebných pro každou změnu. Jedno z nejslavnějších prohlášení Richarda Bendlera, a který má přímou podporu pro tento princip je “Nikdy není příliš pozdě pro šťastné dětství.”

Když něco nefunguje-zkus něco jiného

kdyz-neco-nefunguje

Kolikrát jste byl v situaci, kdy někdo řekne (nebo vy někomu řeknete) ,,stokrát jsem ti říkal,že…“ ? Pokud někdo stokrát opakoval jednu větu, a vždy dostal stejnou odezvu, naskýtá se otázka jestli nemohl udělat něco užitečnějšího. Alternativní formulace tohoto principu je: ,,Nejflexibilnější součást každého systému má tendenci kontroly systému“. Čím více možností, tím lépe. Situace s větším výběrem nám poskytne větší míru svobody, což je jeden ze základů růstu a rozvoje. Flexibilita znamená moc, a moc znamená zodpovědnost.

Pokud někdo může něco udělat, každý další se to může naučit

pokud-nekdo-neco-muze-udelat

Modelování je proces získávání dovedností. Všechny dovednosti jsou systematické, strukturované a existují standardizované formuláře pro jejich pořízení. Vzhledem k tomu, dovednosti mohou být modelovány a duplikovány. Nicméně, modelování neznamená i stažení zkušenosti modelu.

Selhání neexistuje- existuje výsedek

selhani-neexistuje

Kdo z vás dosáhl svých cílů? A kdo vždy přijde s výsledky (pozitivními nebo negativními)? Možná vždy nedosahujete toho, co jste si přáli, ale vždy dosahujete nějakého výsledku. Jak se cítíte, když nedosáhnete stanoveného cíle? A jak, když se naučíte něčeho nového? Neúspěch nebo učení? Sami si vybíráte, jakým způsobem budete mluvit o událostech kolem vás a sami vytvoříte vlastní skutečnost. Výsledek vám (pozitivní či  negativní) každopádně pomůže v pokroku.