Proč je lépe utrácet peníze za zkušenosti, než za věci

Většina lidí hledá štěstí. Víme, že nás peníze mohou udělat šťastnějšími, ale jakmile si koupíme věci, které jsme vždy chtěli, peníze pomalu začínají ztrácet svůj význam. Je to pro většinu z nás, velmi omezený zdroj.  Proto je důležité, abychom vytvořili nejlepší možný vztah mezi množstvím investovaných peněz a úrovní štěstí, které  nám ta investice poskytne.

Při rozhodování o tom, za co utrácet peníze, má většina lidí velmi logické myšlení: “Je lepší koupit věc. Udělá  mě to šťastnější dlouhodobě, než jedna zkušenost jako koncert nebo dovolená. “

Ale, je to opravdu tak?

Jeden z nepřátel štěstí je zvyk. Kupujeme věci, aby nám udělaly radost, a není pochyb o tom, že se to stává. Nicméně, jen krátce. Nové věci jsou vzrušující na začátku. Pak si na ně zvyknete a přestávají být pro nás zajímavé.
Jistě se jste zažili v dětství zkušenost, že jste opravdu moc chtěli hračku, tak moc že s vámi rodiče nemohli vydržet dokud vám to nekoupí. Když ji konečně dostanete, hrajete si nějakou dobu, jste bez sebe, a potom na hračku začne padat prach.
Je to trochu v rozporu, že nás předmět, který nemůžeme dlouho mít, nědělá šťastnými tak dlouho, jak to dokáže zážitek. Ironií je, že většina z těchto předmětů je navržena a zkonstruovaná tak, že si na ně velmi rychle zvyknete. Nová věc se spojuje s našim každodenním životem a stává se naší novou “normalitou”.
Zatímco se stěstí kvůli materiálním věcem časem snižuje, zkušenosti se stávají hlubokou součástí naší identity. Zkušenosti tvoří větší část naší osobnosti než materiální věci. Nám se opravdu mohou líbit věci, které máme. Můžeme si dokonce myslet, že jedna část naší identity je spojená s těmito věcmi. Bez ohledu na to, že věci stále od nás zůstávají oddělené. Naproti tomu, jsou naše zkušenosti, vlastně, naší součástí. Jsme součet našich zkušeností.

Zkušenosti tvoří větší část naší osobnosti než materiální věci.

Někdy se stává, že lidé nejsou spokojeni se zkušeností, které zažily. Nicméně, často se stává, že tento negativní pocit výrazně klesne, když mají  příležitost o tom mluvit. Něco, co jsme zažili, jako stresující zkušenost se může stát strašně zajímavé, dokonce i vtipný příběh, o kterém budeme ve společnosti rádi mluvit. Bude představovat zkušenost, ze které jsme se něčeho naučili, něco “zažili” a která přispěla k budování naší osobnosti.
Dalším důvodem, proč je vhodné investovat do zkušenosti je to, že se mnohem více spojujeme s lidmi, se kterými jsme měli nějaké zkušenosti, než s lidmi, kteří si koupili to samé jako my. Šance jsou vyšší, že se spojíme s lidmi, které jsme potkali na dovolené nebo na kurzu, než s lidmi, kteří stejně jako my třeba koupili LCD televize.
Další osoby jsou přímo zapojeny do našich zkušeností a poté co odejdou, zůstanou součástí zkušenosti o které budeme mluvit.

Pro ty z vás, kteří chcete zlepšit poměr množství štěstí, které zažíváte a množství peněz, které investujete, pro všechny zaměstnavatele, kteří chtějí mít šťastnější zaměstnance a tudíž lepší výsledky, možná je teď ten správný čas, aby zvážili nějakou zkušenostní investici. Podívejte se na film, na který se plánujete již nějakou dobu podívat, navštivte divadlo, vydejte se na cestu, zúšastněte se  tanečních hodin nebo nějakého kurzu pro vás a vaše zaměstnance. Existuje mnoho zkušeností, které mohou změnit váš život k lepšímu.

Využijte čas. Udělejte něco hezkého pro sebe hned ted’.
                                                                                                                                                       Dušan Srdič
separator-topUdělej  něco hezkého pro sebe a užijte si nezapomenutelný zážitek!  Přihlaste se do tréninku Základy NLP 15.4.2016 za jedinečnu cenu od 4950 kč.