Kouzlo skutečně existuje – je v nás samých

8.června 2015.

Jmenuji se Nina, je mi 39 a své dětí považují za svůj největší úspěch v životě.  Mám šťastné a úspěšné manželství  a pevné rodinné a společenské vztahy.

Už jako dítě jsem si zadala dva cíle: mít velkou rodinu a vysokoškolské vzdělání. Fakultu jsem dokončila s dvěma malými dětmi a dalšími rodinnými povinnostmi. Zmiňuji se o tom jen v souvislosti s tím, že jsem byla vytrvalá a směřovala k cíli.

Jsem zemědělským inženýrem  a nikdy jsem nepracovala v oboru. Nebyla jsem člověkem schopným budovat kariéru. Byla jsem přesvědčená, že pro něco takového nemám všechny potřebné zdroje:

-Nemám dost základního vzdělání

-Chybí mi sebedůvěra

-Neumím ovlivňovat ostatní

Z těchto důvodů jsem vždy vybírala pracovní místa s nižší úrovní odborností. Takto jsem se i nechala zaměstnat ve firmě, kde jsem až do loňského října pracovala jako obchodní sekretářka. Měla jsem tu práci ráda, protože jsem byla v neustálém kontaktu s lidmi, ale na druhou stranu jsem cítila i velkou dávku nespokojenosti. Od začátku jsem se podceňovala a dělala různě věci – vařila kávu, roznášela korespondenci a byla rohožkou, po které ostatní šlapali. Ve chvíli, když jsem ukázala odpor, bylo moje chování charakterizováno jako neposlušnost. Poté došlo k setkání, které si budu dlouho pamatovat.

Po útoku ředitele, že jsem na sociálních sítích sdílela nějaké důležité informace a reagovala intenzivním bušením srdce, třesem celého těla, studenými a zpocenými dlaněmi a slovy, která zůstala nevyřčená. Hned potom jsem byla propuštěna jako nadbytečná.

Teď chápu, že to byla ta nejlepší věc, která se mi kdy v životě stala.

Rozhodla jsem se změnit!

Zůstala jsem bez práce a přemýšlela, co bych mohla dále dělat. Na pozvání kamarádky, jsem navštívila prostory sociálního podnikání a objevil se nápad! Připravila jsem projekt, kde bych sdílela svojí osobní zkušenost, co mě přivedlo k výborným výsledkům s prodejem určitých výrobků. Všechno jsem vymyslela, velikost prostoru, interiér a vybrala jsem květen, jako měsíc zahájení projektu. To, čeho jsem si všimla jako možného problému, byl můj strach z veřejného projevu. Stejně znovu jsem si uvědomila, že můj vliv na ostatní je velmi slabý i navzdory dobrým výsledkům. Chci-li někoho vést změnou, je nutné, aby mi věřil, a já nyní věděla, že jsem k tomu nedorostla.

Na návrh manžela, začala jsem zkoumat NLP a uvědomila jsem si, že je to něco, co opravdu potřebuji. Kontaktovala jsem NLP Centrum, navštívila workshop a rozhodla se.

Své první znalostí z NLP jsem použila, když jsem se unavená vracela z druhého modulu. Seděla jsem v autobuse a někdo zezadu se mě zeptal:  “S dovolením, pustila by jste mě sednout?“

V každém jiném případě, místo odpovědi bych prostě vstala a ještě k tomu se omluvila. Tentokrát to bylo jinak. Využila jsem úplně nevědomě své smysly. Pohledem jsem zjistila: nemá postižení, nenosí hůl, není stará, já jsem velmi unavená a můj závěr zněl: “Proč byste měla sedět vy?“ Ona mlčela a já poprvé v životě neměla pocit viny a cítila se fantasticky, protože se neozvala nepříjemná reakce v oblasti žaludku.

Po čtvrtém modelu vycházím ze zóny komfortu. V jedné chvíli jsem Renátě chtěla říct, že budu jenom pozorovat techniku a že nejsem schopna ani psát poznámky. Nicméně, úplně náhodou se objevil vnitřní hlas, který říkal: “Co tady vůbec děláš, proč jsi přišla a co je tvým cílem?“  Když jsem pochopila, že to je pravda, začínám s technikou a uvědomuji si, že mi to vůbec nedělám špatně.

Silně dojatá, jedu domů, kde zkusím první techniku se svými dětmi: Test ovlivnitelnosti. Jsou stále mými nejlepšími klienty a velmi rádi mi pomáhají. To je velmi baví, a můj syn si myslí, že jsem získala i nějaké nadpřirozené síly.

To, co mi rozhodně mění život je pátý modul a fascinující submodality

Vzhledem k tomu, že jsem do NLP Centra přišla s úmyslem změnit své chování ve stresových situacích a zbavit se strachu z veřejného projevu, všechnu pozornost směruji k tomuto cíli. Po nové zkušenosti, když jsem měla před celým sálem říci svůj výsledek, podařilo se mi i připojit emoci, která ve mně vyvolávala vysokou úroveň obavy. K podiu jsem přišla a třásla se strachem a srdce mi bušilo velmi silně. Po deseti minutách, když jsem tu svou zkušenost začervenala, dala do plyšového červeného rámečku s bílými tečkami a nad hlavou Kláry pověsila na zeď, v té chvíli jsem pochopila, že KOUZLO opravdu existuje.

Když jsem srovnala tu událost, která ve mně vyvolávala velký stres s tehdejší zkušeností z firmy, pochopila jsem, jak mozek funguje v momentě, kdy se nějaké události nedává značný význam.

Jinými slovy, moje nepříjemná zkušenost ze společnosti, byla zavřena do černého rámečku. Jen o měsíc dříve se mi ta zkušenost přehrávala v hlavě jako film s čistým zvukem. Zvukový záznam se opakoval a opakoval: co bylo řečeno, co jsem já řekla, co jsem měla říct a neřekla … To, co je zajímavé, že během změny, jsem nemohla charaktery a prostor nijak prosvětlit, ale upřímně, ani jsem nechtěla. Byl to velmi dobrý příklad toho, jak submodality fungují.

Poté jsem navštívila kamarádku a silně dojatá jsem mluvila o všem, co se mi stalo, jak to funguje a jak je vlastně snadné kontrolovat sama sebe. Všichni mě poslouchali zcela fascinovaně, a já jsem pochopila, jak ovlivňovat lidi – jen když opravdu věříme tomu, o čem mluvíme. Zde, více se než kde jinde vyjadřuje NLP princip, že myšlenky, emoce a fyziologie tvoří jeden celek!!!

Do druhého modulu nastupuji s hlavou nahoře a pocitem, že celý svět je můj!

Osvobozená z těžkého břemene, které jsem nesla už od raného dětství.

Jednou ukotvené pozitivní stavy jsou nám v jakékoli situaci vždy k dispozici – ať už se jedná o nějaké události, nebo o osobách, které ve vás vyvolávají určitou úroveň nepohodlí.

Tu stejnou noc jsem s mojí starší dcerou zkoušela techniku “Vytváření budoucí minulosti“ ve které sama musela dojít k závěru, že známka ve škole není tak důležitá, ale pocit, že je na sebe pyšná, když se naučí, tj.když získá znalost. Další den šla do školy s hlavou nahoře  a řekla: “Mami, jsem na sebe hrdá, bez ohledu na známku, kterou dostanu.“

Dostala trojku, ale přijela domů viditelně naladěná, objala mě, políbila a řekla, že mě miluje! Cítila jsem se úžasně. Pro mě to znamenalo, že jsem skvělý rodič.

S ní vyzkouším i generátor nového chování, kde je možné začít s novými zvyky, jako je brzké vstávání a učení se intenzivně během celých dvou hodin. Její lepší známky a organizace času mi řeknou, zda tato technika dává výborné výsledky.

Už nemám vnitřní dialog, zvláště v situacích, když si uvědomím, že něco co dělám dává smysl. Už nemám problém požádat řidiče, aby zastavil tam, kde mi vyhovuje, už nemám problém se zdravotními sestrami používat medicinské termíny, abych jim lépe porozuměla (už mě nestresují tyto situace a považuji to za výzvu a cvičení flexibility), řečí Miltona jsem schopná z tříletého dítěte vytáhnout obsah divadelní hry.

Po třetím modulu jsem pochopila, že mám všechny potřebné zdroje a podepsala jsem smlouvu na dobu neurčitou, a věřte nebo ne, smlouvá běží stejně, jak jsem si ve své vizi představovala. Pravda, můj projekt zanikl, protože už nebyl důležitý. Teď, když o tom přemýšlím, byl jen ukazatelem pro mojí neuvěřitelnou změnu.

Při této příležitosti, chci poděkovat Pedjovi Jovanovičovi a ostatním trenérům a asistentům.

Nina Marković

NLP Practitioner