Okap

Děj se odehrává v bytě mých rodičů. Byt je krásný, funkční, nový, ale s jednou chybičkou – je v něm velká vlhkost. Tato okolnost přinutila mé rodiče, aby minulý rok vyměnili celý nábytek a okna. Bohužel to však nestačilo.

Vlhkost byla v bytě cítit stále! A vzhledem k tomu, že moji rodiče mají astma, dovedete si představit, jak to pro ně bylo škodlivé. Začal jsem se otce vyptávat, jak je možné, že je tu opět cítit vlhkost. Upozornil mě na vnější stěnu, o kterou se opírá okap, který způsobuje vlhkost stěny a následně i vlhkost uvnitř celého bytu. Zajímal jsem se o to, jak situaci vyřešit. Otec mi řekl, že od jara loňského roku neustále chodí po úřadech a snaží se nalézt řešení. Bohužel, ať už svou prosbu o pomoc komunikoval ústně či písemně, pokaždé byl odmítnut.

Uvědomil jsem si, že se jedná o lidský faktor, a chytil jsem se příležitosti použít NLP cvičení “Plus bumerang”.

Po pouhých dvou telefonátech a jednom emailu jsem získal mailovou adresu odpovědné osoby. ,,Jdeme na to”, řekl jsem si a napsal mail. Použil jsem hodně komunikačních vzorců, které jsem se naučil na NLP tréninku  a v závěru jsem konstatoval, že je mi úplně jedno, jestli situaci začnou řešit zítra, nicméně požaduji, aby se tak stalo nejpozději do konce týdne. Přečetl jsem to otci a on řekl něco jako:

-“Proč myslíš, že budou reagovat? Já už jsem jim psal všechno možné a nic!”

-“OK, řekl jsem, teď  jsme změnili způsob komunikace, tak uvidíme”.

Tím, co následovalo, jsem byl překvapen i já sám! Odpověď přišla během 10 minut a nebyla to jakákoliv odpověď. Jasně se v ní říkalo, že naši věc začnou co nejdříve řešit! Co si myslíte, kdy tak učinili? Ráno v 9 zazvonili u dvěří a situace se začala řešit.

Od jara se otec snažil marně dopracovat k nějakému řešení,  nicméně pomocí mých zkušeností získaných při NLP tréninku se to povedlo docela rychle! Opravdu úžasné!