4 kroky k dosažení štěstí

Kolikrát jste na nějaké sociální síti viděli příspěvek typu: “Nenávidím pondělí” anebo jiný podobný příspěvek, který je o tom, jak je život těžký.

Život je těžký? Opravdu?!


Lidé, kteří jsou naprosto spokojení a štastní, to dělají tak, že pro ně nic jiného než štěstí a úplné naplnění, není přijatelné. Tvrdě pracovali a obětovali se, až se dostali na úroveň štěstí, po kterém velmi toužili.

V podstatě jde o to, rozhodnout se, co je to co chcete, udělejte si plán jak toho dosáhnout, a pak tvrdě pracujte, dokud nedosáhnete žádáného cíle.

Zní to příliš jednoduše a zdá se to být snadné?

To je proto, že to tak je.

Lidé tráví měsíce a roky, někdy dokonce celý život, stížnostmi na okolnosti, smůlu, situaci v zemi … Vše to odpovídá tomu, že se jim nedaří dosáhnout toho, co si přejí. Když si s nimi  promluvíte uvědomíte si, že opravdu nemají cíl, ani se nesnaží něčeho dosáhnout. Prostě si jen stěžují.

Pokud nejste spokojeni, máte dvě možnosti: můžete si stěžovat a doufat, že to nějaké kouzlo změní, nebo se pustíte do akce a provedete změnu.

bigstock-Resisting-Change-88587248

Pokud dáváte přednost druhé možnosti, zde jsou čtyři jednoduché kroky, jak lze dosáhnout štěstí. Pokud nejste šťastní, dlužíte si sami pro sebe udělat změnu – život je příliš krátký, abyste to nadále posouvali.

První krok: Zjistěte, proč jste vlastně nešťastní

Je spousta důvodů, proč jste nešťastní – je možné, že děláte práci, která se vám nelíbí, nebo pracujete s lidmi, kteří nejsou příjemní, možná děláte něco, co pro vás není výzvou.

Je možné, že příčina nemá nic společného s prací – možná máte problémy ve vztahu, často se hádáte s partnerem, nebo ani partnera nemáte.

Existuje milion důvodů, které mohou být příčinou, a je na vás, abyste zjistili, oč se  jedná. Cokoliv to je, buďte si jisti, že nebudete schopni dosáhnout opravdového štěstí, dokud se problém neidentifikuje.

Druhý krok: Změňte svůj postoj

První věc, kterou jsem zmínil v textu, bylo, jak si lidé myslí,  že život je těžký a že neustále hledají výmluvy, aby tuto teorii dokázali. Právě tento postoj určuje směr, kterým jdete.

Pokud se budete držet negativních scénářů, co si myslíte, že se stane?

Negativní myšlenky rozvíjí negativitu a neštěstí, zatímco pozitivní myšlenky mají za následek pozitivitu a štěstí.

Máte-li všechny tyto věci na paměti, je nepopiratelné, že jsme odpovědní za své vlastní štěstí. Jediný způsob, jak být šťastný, je změnit svůj postoj a pochopit, že je vše pod vaší kontrolou, že jste plně schopni situaci změnit.

Třetí krok: vytvořte plán na dosažení štěstí

Když víte, co to je, co vás dělá nešťastnými, a když jste pozitivně naladěni, začněte s tvořením plánu pro dosažení štěstí. Existuje mnoho lidí, kteří narazí na mentální bariéru a pochybují sami o sobě:

“Nikdy nenajdu lepší práci.”
“Nikdy nenajdu novou přítelkyni / přítele.”
“Jsem příliš starý na to, začít podnikat.”

Výmluvy jsou vyrobeny, aby ospravedlnily neštěstí. Pokud jste si jistí  v rozhodnutí  být šťastní, musíte odolat podezření a zaměřit se na vypracování plánu, abyste šťastní byli. Zjistíte, co je konečným cílem. Představte si, že jste ho už dosáhli a zkuste cítit, jaké to je být v cíli. Na konci se vraťte zpět a zamyslete se nad tím, co bylo potřeba k dosažení tohoto cíle. Tímto způsobem budete mít konkrétní kroky k akci.

Krok čtyři: Udělejte akční kroky a nedívejte se zpět

Když máte jasně definovaný cíl, je čas jít kupředu a nedívat se zpět. Zde je třeba dávat velký pozor, aby jste se nedostali do pasti. Akční kroky nezaručují výsledky – vaše cesta ke štěstí bude obsahovat chyby, odmítnutí a zklamání. Nicméně, pokud nebudete dělat akční kroky,  je zaručena jen jedna věc – vaše situace se nikdy nezmění a zůstanete nešťastní.

Udělej pro sebe službičku. Začněte se změnou.

                                                                                                                  Dušan Srdič
                                                                                                                   Zubní lékař a Happiness Coachseparator-top

Trénink Základy NLP 15.- 16. 4. 2016 je skvělá příležitost dozvědět se více, mimo jiné, o definování a dosažení cílů, a o změnách  nežádoucího chování.separator-top