Úspěch souvisí s tvrzením: Nic takového jsem před tím nedělal, přesto jsem se na nic nevymlouval.
Florence Nightingale
Rychlé tempo života a tlak, který je na nás neustále vyvíjen, nás tlačí do stálé akce, většina lidí přesto tráví volný čas před televizí či na sociálních sítích.
Abychom vynikli, potřebujeme kreativní mysl. “Out of the box”, tedy specifické dovednosti, které za úspěchem stojí. Zběsile životní tempo a stres kreativitu zabíjí. Pokud si všímnete, že ,,žonglujete” s každodenními povinnostmi již delší dobu, cítíte tlak a máte nedostatek času, můžete si být téměř jisti, že váš tvůrčí potenciál klesá a postupně spadne až na nulu. Abyste opět získali tvůrčí myšlení, potřebujete pauzu.
Pokud říkám pauzu, myslím tím zastavení se a vyvázání se z každodenních rolí, které vám zabírají nejvíce času. Zkuste se na svůj čas nyní podívat jako váš kouč, neutrálně a nekriticky a zeptejte se sami sebe, zda se vám líbí to, co právě vidíte? Pokud odpověď zní “ano”, pak můžete učinit tyto kroky:
Co nejlépe poznejte vaši úspěšnou strategii, tyto poznatky vám pomohou v další cestě za úspěchem.
Jaké jsou konkrétní kroky, které vás přivedly ke spokojenosti? Zamyslete se nad různými způsoby, které mohou vaši spokojenost ještě zlepšit. Co může být tou malou věcí, kterou můžete ještě začlenit do svého života? Pokud byla odpověď záporná, “ne” nebo “ne zcela”, pak se sami sebe zeptejte: Jaké oblasti svého života potřebuji okamžitě zlepšit? Co by mohlo být prvním malým krokem v této oblasti?
Z toho vyplývá, že bez ohledu na to, zda jste spokojeni se svým současným životním stylem či ne, zda se potřebujete odrazit od dna nebo být uspěšnější, vždy musíte něco udělat – pustit se do akce.Od začátku mé kariéry bylo mým cílem získat konkrétní a měřitelné výsledky. Byl jsem prodavačem, manažerem, podnikatelem, ředitelem, trenérem a koučem. Zkušenosti mi ukazují, že kdekoli je potřeba akce, vždy se najde spousta výmluv. Výmluvy jsou nejnebezpečnější překážkou, která stojí na cestě za úspěchem. Obvykle přijdou v několika formách.
Například hlas zdravého rozumu, který dokáže vysvětlit příjemným způsobem, proč něco není možné. Něco jako hlas Sméagolu z Pána prstenů, něco jako “Jsem chudáček, udělal bych to, ale…”
Faktem, bez ohledu na formu, zůstává, že výmluvy neustále opakujeme, dokud nezačnou mít vliv na náš život tak moc, až začneme věřit v jejich pravdu. Poté je opakujeme častěji a častěji jako na běžícím páse. Typickými příklady výmluv, které “nám pomáhají” zůstat v komfortní zóně, ve které nemusíme přemýšlet a strachovat se, jsou věty jako:
- “Bylo by to skvělé, ale kdybych tak jen měl čas!”
- “Rád bych, ale prostě dnes nemám dost času…”
- “Promiň, neměl jsem čas…”
- “To by byl skvělý nápad, kdybych jen měl čas…”
Tyto a podobné výmluvy jsou ideální, aby nás v každodenním závodě udržely “žonglovat” se všemi míčky. A jak se to tak v životě stává, když se hra stane opravdu těžkou, život přidá míčky další a vše se ještě více zkomplikuje. Do jisté míry by to mohlo být užitečné, naučíte se “žonglovat” se čtyřmi, pěti, šesti či více kuličkami, ale je otázkou, zda tak dosáhnete požadovaného výsledku? Takže…
Během pauzy, kterou si stanovíte, převezměte zodpovědnost sami za sebe. Nikdo jiný to za vás neudělá. Za každou výmluvu, kterou jste si vymysleli, si dejte stranou 20 korun. Pokud budete upřímní sami k sobě, budete mít na konci roku ušetřenou pěknou částku. Nenahrazujte “nemám čas” tvrzením “to pro mě není důležité” nebo “dnes mám důležitější věci”.
Faktem zůstává, že každý z nás má 24h denně a může s nimi dělat, cokoli chce. Vinit čas, je jen výmluvou, obhajobou vlastní lenosti.
Pedja Jovanovič
NLP Master Trenér